Ovogodišnja smotra najboljih selekcija svijeta okončana je spektakularnom pobjedom selekcije Danske, nad Norveškom, čime su Danci, prvi put u historiji stigli do titule Svjetskog rukometnog prvenstva.
Danska selekcija kroz ovaj šampionat prošetala se sjajnom igrom, koju su rukometnom svijetu prikazali od samog otvaranja prvenstva, još u onom duelu sa Čileom kada su slavili ubjedljivu pobjedu, rezultatom 16:39.
Tunis, Saudijska Arabija, Austrija pa potom Norveška, bez večih problema Danci su grupnu fazu takmičenja okončali sa maksimalnim učinkom, skorom od pet pobjeda i maksimalnim brojem bodova.
U drugom krugu Danci su nastavili u starom ritmu, odradivši posao onako kako se i očekivalo, sa nove tri pobjede i potvrdom plasmana u polufinale.
Iako je selekcija Danske praktično prvi teži zadatak imala u polufinalu kada je koplja ukrstila sa aktuelnim prvakom svijeta, selekcijom Francuske, mnogi su očekivali drugačiji ishod. Blaga prednost je bila na strani Francuza obzirom da su Trikolori i kroz preliminarnu grupu ali i kroz drugu fazu takmičenja imali dosta teže protivnike, pa su imali vremena da izbruse formu. Sa druge stane selekciji Danske ovo je bio prvi teži ispit.
Na oči cijelog svijeta Danci su i u ovom susretu pokazali svu svoju snagu, svu ljepotu Skandinavske škole rukometa, te su aktuelne prvake Svijeta ostavili na minus osam.
Potom slijedi finale, i svi smo vidjeli šta se desilo u dvorani Jiske Benk Boksen, pred oko 15.000 gledatelja.
Francuskoj bez Karabatića i ne ide baš sjajno
Branitelji naslova i dvostruki šampioni svijeta, selekcija Francuske na ovogodišnjem Svjetskom rukometnom prvenstvu „nastupali“ su po prvi put, bez svoje dvije velike zvijezde. Thierry Omeyer oprostio se od grba reprezentacije nakon 19 godina vladavine na golu Galskih pijetlova, dok je Nikola Karabatić zbog operacije stopala „najavio“ da će propustiti ovogodišnji šampionat.
Međutim nakon uvodnih duela na ovogodišnjem prvenstvu, selektor Trikolora Didier Dinart, uvidio je da bez Karabatića neće uspjeti ostvariti zacrtani cilj. Nakon povrede Sorhaindoa u četvrtom kolu grupe A, u susretu sa Njemačkom, više nije bilo dvojbe. Karabatić je stigao u Njemačku gdje se priključio Francuzima u nakani da odbrane titulu Svjetskog prvaka.
Francuzima je sve išlo prema planu, do polufinala, kada su poraženi od selekcije Danske, više nego ubjedljivo. Aktuelnim prvacima svijeta ostala je borba za bronzu, u kojoj su savladali selekciju Njemačke, golom Nikole Karabatića u posljednjim sekundama susreta.
Međutim Francuzi nakon smjene generacija mogu mirno spavati, barem kada je u pitanju budućnost reprezentativnog rukometa. Nedim Remili , Ludovic Fabregas, Dika Mem, Melvyn Richardson i Romain Lagarde momci su koji su budućnost ne samo Francuskog nego i svjetskog rukometa.
Nabrojana petorka sa prosjekom od 21 godinu, očarala je svijet svojim rukometnim umijećem.
Dominacija Skandinavaca
Sve tri Skandinavske zemlje koje su izborile učešće na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu izborile su plasman u završnici prvenstva. Danska i Norveška nastupile su u finalu, dok je selekcija Švedske, viceprvak Evrope, u susretu za peto mjesto slavila protiv Hrvatske.
Osim kolektivnog uspjeha, dominaciju su potvrdili i igrači, od kojih se čak pet rukometaša iz selekcije Norveške i Danske našlo u idealnoj postavi Svjetskog rukometnog prvenstva.
Najbolji strijelac i MVP prvenstva je danski reprezentativac Mikkel Hansen sa 72 pogotka.
Brazil, Egipat i Tunis igraju sve zapaženiju ulogu
Prvak i viceprvak Afrike, selekcije Tunisa i Egipta kao i selekcija Brazila igraju sve zapaženiju ulogu u svjetskom rukometu.
To potvrđuje i plasman na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu gdje su pomenute selekcije izborile veoma dobar plasman. Egipat je u konačnom plasmanu zauzeo visoko osmo mjesto, Brazil deveto a Tunis dvanaesto.
Selekciji Egipta malo je falilo da izbori plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre koje su na rasporedu naredne godine u Tokiju.
Igra 7 na 6, napredak ili zamka?
Na ovogodišnjem šampionatu vidjelu smo i punu primjenu igre sedam na šest, gdje se zamjenom golmana u napadu dobija višak. Da li je to u ovom trenutku napredak za rukomet ili zamka za lako postizanje pogodaka, ostavljamo na tumačenje rukometnim stručnjacima, a ono što mi možemo zaključiti je da je upravo ova taktika jedna od glavnih krivaca za poraz Hrvatske od selekcije Brazila.
Nije samo Hrvatska muku mučila sa praznim golom, tu je i Makedonija koja je u nekoliko susreta primila dosta golova upravo zbog igre sedam na šest.
Tokom prvenstva, a nakon poraza Hrvatske od Brazila, javio se i legenda hrvatskog rukometa Pero Metličić, koji je zaključio da će upravo igra sedam na šest, uništiti rukomet kakav poznajemo.
Promjena sistema takmičenja i unaprijeđenje suđenja
Godinama dva glavna problema velikih rukometnih takmičenja, kako Svjetskih tako i Evropskih šampionata predstavlja svakako gust raspored odigravanja utakmica koji igračima ostavlja veoma malo vremena za odmor, ali i sudijske greške, koje svake godine pokrenu lavinu rasprava i komentara.
Ove godine odigrano je ukupno 96 mečeva u samo 18 dana, a tokom cijelog prvenstva mogli smo vidjeti pad i igri reprezentacija, uglavnom uzorkovan umorom. Protiv ovakvog sistema svoj glas su digli Nikola Karabatić prije dvije godina kada je domaćin Svjetskom šampionatu bila Francuska, a ove godine islandski reprezentativac Aron Palmarsson progovorio je o ovom problemu.
“To je ludo i nema baš smisla da budemo ovoliko opterećeni. Nadam se da će ljudi koji organiziraju Svjetsko prvenstvo u budućnosti više razmišljati o igračima, a manje o svojim potrebama”, poručio je Palmarsson.
Sudijske greške, koje su uglavnom nenamjerne direktno mogu uticati na konačan ishod susreta. Vidjeli smo to i ove godine naročito u susretu Njemačke i Hrvatske kada je danski sudijski par Gjeding – Hansen, svirao nepostoječe probijanje Igora Karačiča, ćime je oštetio selekciju Hrvatske i vjerovatno odredio konačan rasplet pred polufinalne susrete prvenstva. Nakon ovog meča digla se velika bura, komentari i reakcije sa svih strana, nakon čega su i suci priznali da su pogriješili.
Sve to je završilo prijedlogom od strane pomenutog sudijskog dvojca, koji predlaže da u budućnosti svakom od trenera da mogućnost „challenge-a“. Baš kao u tenisu, hokeju i u drugim i sportovima, treneri obe ekipe imali bi mogućnost da u spornim situacija zatraže video analizu.
Iz IHF-a su ekspresno odgovorili, da će nakon ovog prvenstva poraditi na rješavanju problema kada je u pitanju suđenje na svjetskim prvenstvima.
Svakako je da se u narednom periodu mora poraditi na pomenuta dva „velika“ problema, koji će sigurno je poboljšati kvalitet rukometa u kojem svi uživamo.
Sve u svemu, posljednjih osamnaest dana uživali smo u rukometnom spektaklu, koji se nakon nekoliko godina putem malih ekrana mogao pratiti i u Bosni i Hercegovini, zahvaljujući kanalima Arenasport, koji su otkupili prava prijenosa za teritoriju naše države.
Sada nam slijedi reprezentativna pauza negdje do sredine Aprila, kada se nastavljaju kvalifikacije za Evropsko rukometno prvenstvo koje se odigrava naredne godine u Austriji, Švedskoj i Norveškoj.
Njemačka, zemlja snova nas balkanaca, i Danska, ispunili su očekivanja dobrog domaćina. Za dvije godine, 27. smotra najboljih selekcija Svijeta biti će odigrana u Egiptu.
Doviđenja zemljo snova, vidimo se u zemlji Faraona!
Svijet Rukometa